
Pro renovační nátěr dřevěného plotu je nejdůležitější jeho správné načasování. Stav plotu je dobré kontrolovat každý rok před či po letní sezóně a vyhodnotit, zda je renovační nátěr již zapotřebí. Zde platí, čím dříve přistoupíme k oživovacímu nátěru, tím lépe. Pokud již začalo dřevo šedivět, je pozdě. Oživovací nátěr musí přijít ještě před tím, než se dřevo začne takto zabarvovat. V případě, že používáme lazurovací nátěr tmavšího odstínu, lze situaci i v tomto případě částečně zachránit. Tmavé odstíny lazur např. palisandr, eben případně ořech šedé dřevo snadněji zakryjí. U světlých odstínů lazur, jako např. borovice, dub, pinie je to už skoro nemožné.
Před renovačním nátěrem je potřeba si dřevo připravit. To obnáší, ideálně za pomoci mosazného kartáče, dřevo vykartáčovat. Díky tomu se zbavíme již odumřelých částí dřeva. Následně dřevo pomocí brusného papíru a smetáku očistíme a můžeme začít se samotným nátěrem.
Pro oživovací nátěry jsou vhodné středně či silnovrstvé lazury, které jsou tixotropní (nestékají nám např. na podezdívku) a mají delší životnost, tedy déle ochrání dřevo. Mezi tyto lazury patří např. düfa Dauerschutzlasur, kterou lze mimo 8 standartních odstínů namíchat dle vzorníku Lazur do dalších 45 odstínů.